Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)

Mındfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR), Jonn Kabat Zinn tarafından geliştirilmiş bilimsel araştırmalarla desteklenen 8 haftalık bir grup programıdır. MBSR’nin amacı stres, zorlayıcı duygu ve durumlarla baş etme, öz düzenleme becerilerini geliştirmektir. Meditasyon öğretileri dahilinde ilerleyen destekleyici, önleyici, tamamlayıcı bir programdır.

Katılımcılara her oturumda günde 30-45 dakikalık uygulama ödevleri verilir. Bu uygulamalara rehberlik edecek ses kayıtları ve el kitapçığı eğitmen tarafından katılımcılar için temin edilir.

Eğitmen:

Psikolog Nuket YAPDI

Kimler Katılabilir?

Mındfulness öğrenilebilen bir beceridir. Program 18 yaş üzerinde olan herkese açıktır. Programa katılmak herhangi bir ön koşul içermez. (Psikoloji, psikiyatri, sağlık, meditasyon eğitmenliği, yoga eğitmenliği… vb. gibi alanlarda çalışıyor olmak ön koşul değildir).

Kurs Oturumları

  1. Oturum: Bilinçli Farkındalığı Keşfedin
  2. Oturum: Dünyayı Nasıl Algılıyoruz?
  3. Oturum: Bedende Yaşamak
  4. Oturum: Stres Ve Stresin Bilinçli Farkındalıkla Karşılanması
  5. Oturum: Stres Tepkisi Ve Stres Artırıcı Düşüncelerle Uğraşmak
  6. Oturum: Farkında İletişim
  7. Oturum: Kendine Özen Göstermek
  8. Oturum: Veda Ve Yeni Bir Başlangıç

   Program 8 oturumdan ayrıca bir  “Sessizlik Günü”nü içerir.

Süre

Kurs haftanın bir günü 2.5 saatlik oturumlarla toplam 8 haftayı kapsar.

Ön Görüşme

Kişilerin MBSR programına katılım durumları ön görüşme ile belirlenmektedir. Ön görüşmenin yüz yüze yapılması en uygunudur. Bu mümkün olmadığında telefonla veya Skype aracılığı ile de yapılabilir.

Belge

Programı tamamlayan katılımcılara uluslararası standartlara uygun katılım belgesi verilecektir.

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) Eğitici Eğitmenliğine devam etmek isteyen katılımcılar, 8 haftalık MBSR eğitimine katılarak ön koşulu tamamlamış olurlar.